سلام بر تکاوران ارتش

نیروی زمینی ارتش

تفنگداران دریایی

در قدیم و تا حدود 15 سال پیش افسران تفنگدار نیروی دریایی از بین دانشجویان زبده رسته پیاده دانشگاه افسری نیروی زمینی انتخاب می شدند و برای طی دوره های تکمیلی مربوط به نیروی دریایی به مرکز آموزش تفنگداران و تکاوران دریایی در پایگاه منجیل و بعد از آن به یگان های آموزشی تیپ های تفنگداران دریایی اعزام می شدند و در پایان با درجه ناوبان دوم تفنگدار دریایی فارغ التحصیل میگشتند.

پایگاه منجیل یک پایگاه در منطقه اي نیمه کوهستانی است که جهت آموزش تکاوران و کلاه سبزهای نیروی دریایی ازآن استفاده می شود.

درخصوص درجه داران هم از ابتدا برای این امر در آموزشگاه های مخصوص درجه داری تفنگداران دریایی واقع در پایگاه های منجیل و سیرجان دوره های لازم انجام می شد.

 چند سالیست که رسته تفنگدار دریایی به رشته های مصوب دانشگاه علوم دریایی نیروی دریایی در نوشهر اضافه شده و تربیت افسران تفنگدار دریایی از این طریق انجام میشود.
نکته قابل توجه اینكه از بین تفنگداران،آنهايي که حایز امتیاز و استعداد لازم باشندبرای دوره های تکاور دریایی انتخاب میشوند و دوره های تکمیلی را در منجیل و دوره های عالی رسته ای را در مرکز آموزش پیاده شیراز طی میکنند.

از بین آنها هم زبده ترین ها انتخاب شده و به دوره کلاه سبزی اعزام می گردند.
در پایان جالب است بدانيد كه نیروی دریایی ايران  دارای دو تیپ تفنگدار دریایی بوده که در منطقه یکم دریایی (بندرعباس) و منطقه دوم دریایی (بوشهر) مستقر مي باشند .
عمده وظائف و فعالیتهای تفنگداران دریایی هم عبارت است از : عملیات آبي خاکی ، تصرف ساحل ، نگهداری ساحل در مقابل دشمن و پشتیبانی جزایر.

منبع:http://ali1345.blogfa.com/post-356.aspx
+ نوشته شده در  سه شنبه ۵ مرداد۱۳۸۹ساعت 9:50  توسط   |